Burmistrz z QR Code na plakacie

Uwaga! Ten wpis został napisany ponad rok temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Kandydat na burmistrza (i jednoczeście obecny burmistrz) miasta Ząbki (pow. wołomiński) umieścił na swoim plakacie wyborczym QR Code. Po wskazaniu na niego telefonem (wyposażonym aparat i odpowiednią aplikację, zazwyczaj smartphony) i rozpoznaniu kodu, w telefonie otwiera się automagicznie strona kandydata. Ciekawe wykorzystanie i otworzenie się na nowoczesność – jestem jednak ciekawy, ile osób z tego skorzysta. Szkoda też, że link nie kieruje do strony przystosowanej do telefonów komórkowych tylko do zwykłej strony. Kod jest również widoczny na stronie docelowej. Nie mam niestety zdjęć billboardów – jechałem samochodem.

Kody Quick Response można wykorzystywać na różne sposoby – m.in. do przechowywania informacji, np. kontaktowych, które można szybko wprowadzić do telefonu. Najczęściej jednak spotykam się z zakodowanymi adresami URL. Przykłady, które widziałem live to np. ławki multimedialne na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, które odtwarzają utwory Szopena, a po „kliknięciu” można pobrać utwór na telefon, lub rozkład jazdy w Paryżu, gdzie po kliknięciu telefonem można rozkład szybko podejrzeć na ekranie.

Komentarze

 1. Kasia ·

  Ciekawe, polityk moze oznaczac czasem nowoczesnosc jednak 🙂
  Szkoda ze reszta to po prostu ciemnogród… A o „e-państwie” można sobie pomarzyć…

 2. joanna ·

  fotokody w kampaniach wyborczych.. to zdecydowana nowość 🙂 ale zgadzam się – link ukryty pod fotokodem powinien kierować do mobilnej strony internetowej, a nie standardowej. wersja light jest zdecydowanie korzystniejsza dla użytkowników 🙂

  ciekawe, czym pan burmistrz się zasugerował 🙂 może odwiedził Łódź i skorzystał z naszego systemu fotokodowego? idea Odkoduj Łódź promieniuje na Mazowsze 🙂

 3. Miras ·

  W Ząbkach jest więcej ludzi korzystających z fotokodów:
  http://www.grzegorzsiwek.pl (wizytówka kontaktu kandydata na radnego do zapisania w komórce)
  http://www.mdgdata.pl (wizytówka kontaktu właściciela firmy do zapisania w komórce na stronie i na drukowanych wizytówkach)
  – widziałem także kody wizytówek kontaktów do zapisania w komórce w stopkach maili m.in. radcy prawnego z Ząbek

  Niestety ale promowanie korzystania z tego rozwiązania nadal pozostaje jako ruch oddolny, a jest to powolny proces uświadamiania.

 4. kriis.borowski ·

  niestety ale na grzegorzsiwek. pl nie ma qr

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.