Nasza Klasa SSL

Uwaga! Ten wpis został napisany ponad rok temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Chciałem przed chwilą zmienić adres e-mail na naszej klasie na ten, z którego ostatnio korzystam. Wchodzę w edycję profilu i patrzę – jest link do przejścia na szyfrowaną wersję formularza. Niezwykle mnie to ucieszyło. Klikam, i jest OK Potem przeszedłem na zakładkę edycji adresu e-mail i tu radość się skończyła – szyfrowania nie starczyło. Linku nie ma, a ręczna próba wymuszenia szyfrowania (subdomena ssl i protokół https) przekierowują na tradycyjną stronę. Szkoda.

Wydaje mi się, że szyfrowanie formularza edycji danych osobowych wymusiła burza mediowa i akcje GIODO, a o e-mail i haśle nikt nie wspomniał, więc nie trzeba…

Kiedyś pisałem o szyfrowaniu logowania do kont pocztowych na polskich portalach i od jakiegoś czasu wszystko wygląda dużo lepiej – czasem jest JavaScriptem podmieniany URL, czasem jest domyślnie zaznaczony checkbox, ale i zdarza się action od razu na https. Tak czy inaczej przeciętny użytkownik w większości przypadków przechodzi przez szyfrowane logowanie. Tak trzymać!

Komentarze

  1. Minio ·

    Nie wiem kiedy miała miejsce ta „burza mediowa” o której piszesz, ale wiem że SSL na NK pojawił się nie później niż rok temu. Dokładnej daty nie pamiętam. Można się logować i zmieniać jakieś dane w profilu.

  2. Piotr Rybałtowski ·

    Pobieżny przegląd wyników na google i wychodzi, że mniej więcej w pierwszej połowie 2008 roku to było.

  3. Minio ·

    Czyli faktycznie możliwe że należy ze sobą wiązać te dwa wydarzenia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.