Piotr Rybałtowski

Programista PHP, Symfony

KsiążkiZend Framework

Książka “Zend Framework od podstaw” Włodzimierza Gajdy

Na co dzień pracuję przy tworzeniu i rozwijaniu aplikacji webowych działających w oparciu o przeglądarkę internetową. Programuję przede wszystkim w języku PHP z wykorzystaniem Zend Framework, ponieważ to znacznie przyspiesza pisanie często powtarzanych elementów i czynności, które są po prostu od razu gotowe do użycia w postaci odpowiednich klas. Do korzystania z akurat tego frameworka w porównaniu do innych przekonuje mnie głównie to, że jest ciągle aktywnie rozwijany oraz że stoi za nim firma Zend Technologies, czyli ta sama grupa osób, która rozwija PHP.

Okładka książki "Zend Framework od podstaw"Jestem zwolennikiem używania Zenda i wszystkim osobom, które pracują w PHP, polecam korzystanie z tego frameworka. Osobiście uczyłem się go z dostępnej dokumentacji, przeglądając inne projekty, oraz w trakcie tworzenia własnych, natomiast wpadła mi ostatnio w ręce interesująca publikacja dotycząca właśnie ZF – „Zend Framework od podstaw” Włodzimierza Gajdy. Obcuję z tym frameworkiem już kilka lat i zdążyłem poznać jego bardzo wiele aspektów, ale taka książka bardzo fajnie porządkuje wiedzę o podstawach, czego brakuje niestety w oficjalnej dokumentacji.

W książce opisane zostały wszystkie najważniejsze elementy, dzięki którym można zbudować serwis internetowy. Poza opisami poszczególnych elementów frameworka, znajdują się liczne przykłady użycia w postaci zadań do wykonania wraz z opisem rozwiązania przedstawionym krok po korku. Każdy taki przykład polega na zbudowaniu prostego serwisu spełniającego konkretne wymagania funkcjonalne, co pozwala na poznanie poszczególnych elementów w akcji. Podoba mi się to, że autor nie ograniczył się do opisania samego frameworka. W tekście można również znaleźć m.in. opis użycia programu MySQL Workbench do projektowania baz danych czy konfigurację serwera produkcyjnego (na przykładzie nazwa.pl) do uruchomienia projektu zendowego.

Lektura jest skierowana do osób, które miały już styczność z programowaniem oraz znają podstawy PHP, HTML i CSS. Za największą jej wadę uważam czas wydania – niedawno wyszła wersja Zend Framework 2 o statusie beta, która nie jest kompatybilna z opisaną w książce wersją pierwszą. Jednak do wydania oficjalnej wersji drugiej jeszcze trochę czasu minie i zdecydowanie polecam do tego momentu poznanie zasad działania obecnie używanej.

Skomentuj lub zadaj pytanie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.