Modele i formularze Zend Framework – automatyzacja zapisu

Uwaga! Ten wpis został napisany ponad rok temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Edycja artykułu w serwisie wołomiński.netNa codzień pracuję w Zend Framework. Praca jest bardzo przyjemna, framework jest fajnie napisany, obiektowo, elastycznie (wiele klas można rozszerzyć, jest wiele miejsc, w których domyślne klasy są gotowe do uruchomienia naszego kodu, itp.). Ale ma też wiele wad i braków, które często są rozwiązane w innych frameworkach. Twórcy ZF wiedzą o wielu z nich i obiecują, że szykowana wersja 2.0 będzie lepiej przemyślana i napisana. Ale póki nie mamy wersji 2.0 (a nawet jak będzie, nie wiadomo, czy wszystkie problemy zostaną weliminowane) trzeba sobie jakoś radzić. Jednym z problemów, które spotykam w niemal każdym projekcie, jest mechanizm zapisywania danych wysłanych przez użytkownika.

Generalnie zapisywanie informacji w większości przypadków wygląda bardzo podobnie: po wejściu na stronę użytkownik otrzymuje formularz, który wypełnia i zatwierdza; jeśli dane przesłasne są poprawne są zapisywane do bazy (tworzony jest nowy obiekt lub aktualizowany istniejący); jesli niepoprawne – użytkownik otrzymuje ten sam formularz z wpisanymi już wcześniej danymi i komunikatami o błędnych danych. Bardzo często powtarzający się schemat. Czemu więc nie ułatwić sobie życia?

Co jest potrzebne? Formularz, widok, kontroler i model.

Formularz powinien zapewniać (poza wyświetlaniem formularza) pełną walidację i filtrowanie danych. Np. edycja danych kotantaktowych, która zawiera między innymi email i telefon powinna sprawdzać oba pola. Do emaila jest klasa w Zendzie, numer telefonu może być np. wyrażeniami regularnymi. Pola obowiązkowe, listy (np. państw czy województw) itp. – to wszystko sprawa formularza i wiele narzędzi przydatnych w tym temacie jest już w Zendzie. Klasę formularza do kontrolera można tworzyć osobno albo korzystać z plików konfiguracyjnych (ini, xml) na podstawie których Zend potrafi taki formularz przygotować (niżej opisany kontroler korzysta z pierwszego sposobu).

Widok – tu wystarczy

jeśli pod form przypisany jest obiekt klasy Zend_Form. To co przed i po formularzu można dopisać. Za wyświetlanie/renderowanie formularza powinnien odpowiadać obiekt i jego dekoratory. W ostateczności można uciec się do dekoratora ViewScript, ale nadal w widoku akcji kodu formularza nie ma.

Jeżeli w całej aplikacji będziemy stosowali podobne nazewnictwo akcji i parametrów, to każdy kontroler może dziedziczyć wszystko po jednym – wspólnym. Ja polecam napisanie takiego kontrolera abstrakcyjnego, który będzie działał z domyślnymi akcjami create i update, a w kluczowych miejscach będzie wykonywał opcjonalne metody, które w konkretnych kontrolerach można rozszerzać: (1) przed edycją, (2) po edycji z sukcesem, (3) po edycji z błędami.

Przykład kontrolera:

Klasa „zgaduje” nazwę formularza i modelu tabeli na podstawie nazwy kontrolera w zapytaniu, więc używając standardowych nazw i operacji, akcje create i update można w końcowych kontrolerach pominąć. Służą do tego pierwsze metody w klasie. Są rozbite na mniejsze, ale zawsze uważam, że dobrze być przygotowanym – sama nazwa klasy formularza może też być potrzebna.

Przy edycji obiektu, ID należy przekazać w parametrze id, np. http://www.example.com/article/update/id/563.

Na koniec zostaje jeszcze model.Powyższy kontroler wykorzystuje standardowe metody ZF – createRow() i setFromArray(array()). W klasie wiersza można nadpisać metodę setFromArray() gdyby np. było potrzeba zapisać dane z innych tabel (połączenie z inną tabelą, itp.) – rzeczy, które wyświetla i sprawdza formularz, a kontroler nie musi nie powinien się już tym zajmować.

Co po zapisaniu danych? Uruchamiana jest metoda _afterSave(), która domyślnie przekierowuje do akcji read z ID ustawionym na ID zapisanego właśnie wiersza (wymaga w nim metody (getId()), ale jest przygotowana na bycie nadpisaną i wykonanie cokolwiek będzie potrzebne w danym projekcie/kontrolerze.

Jak tego użyć? Jeżeli będziemy trzymali się w projekcie kilku zasad (dziedziczenie odpowiednich elementów po odpowiednich klasach) w naszym kontrolerze do edycji danego elementu (typu PostsController, UsersController, BooksController) możemy całkiem pominąć akcje create i update używając generycznych. W razie potrzeby poprawki – zmiany dokonujemy w jednym miejscu. Magia programowania obiektowego. Miłego używania!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.